Бременността е вълнуващ период – но също така бременните жени с радост биха си спестили някои странични ефекти. Много жени страдат от оплаквания като гадене, повръщане, запек, киселини и нарушения на съня.
Важно е да знаете, че всички лекарства, които бременната жена приема, се приемат и от нейното дете. За това е абсолютно забранено да се приемат лекарства по време на бремеността, както и по време на кърмене, без консултация с лекар. През първите три месеца на бремеността някои лекарства могат да навредят на ембриона! Само лекар може да прецени дали, кога и кои лекарства могат да бъдат приемани във всеки един случай. Важно: дори лекарствата без рецепта, като например тези на растителна основа, трябва да се приемат с особено внимание. Те също не са задължително “безопасни”!
Тъй като магнезият е продукт с много полезни действия, той често се препоръчва от лекарите. Тук е важно да знаете, че магнезиевите продукти трябва да се приемат 3-4 часа преди или след прием на желязо, тъй като магнезият предотвратява усвояването на желязо от тялото ни.
За щастие, малките оплаквания могат да бъдат облекчени с обикновени домашни средства или дребни промени в навиците ни. Ето и най-добрите ни съвети.
Гадене и повръщане
До 60% от бременните жени страдат от гадене и повръщане. За тяхното облекчение е достатъчно да избягвате тежките и мазни храни. Яденето на няколко малки порции през деня, вместо три големи хранения е също много полезно. Хапването на закуската в леглото помага срещу сутрешното гадене: добра идея е да сложите чаша чай и някакъв сухар или хляб до леглото си още от вечерта, така че сутрин да хапнете още преди ставане. В случай на повръщане трябва да се възстановят загубените течности и минерали възможно най-бързо, например чрез готови електролитни смеси. Ако гаденето и повръщането са особено тежки или продължителни е важно да се консултирате с гинеколог.
Крампи
Ако бременните жени не покриват дневните си нужди от магнезий, може да се стигне до крампи на мускулите на подбедриците и до преждевременни маточни контракции.
Нашият съвет: тъй като афектираният крак е безчувствен не трябва да ставате рязко. По-добре натиснете крака срещу твърда повърхност и го изпънете напълно. След това масажирайте леко прасеца или помолете партньора си да го направи.
Хранителните добавки може и да са от полза
Пълнозърнестите продукти, млечните продукти, черният дроб, птичето месо, картофите, ядките и зелените зеленчуци са богати на магнезий. Въпреки това, дори жени, които ядат огромни количества от тези храни могат да не успяват да си набавят нужното по-голямо количество от минерала. По тази причина, много гинеколози препоръчват допълнителен прием на магнезий за намаляване на риска от усложнения на бременността като преждевременни контракции и спонтанен аборт.
Майката също се нуждае от много магнезий по време на кърмене, тъй като част от този ценен минерал преминава към детето й чрез кърмата. Препоръчват се до 400 милиграма дневно.
Облекчение за подути крака
По време на бременността много жени страдат от тежки и подути крака. Това не е изненада, тъй като увеличените нива на хормона на бременността гестаген води до отпускане на съединителната тъкан, което води до разширяване на вените. Жените, които са генетично предразположени към поява на разширени вени, трябва да вземат превантивни мерки и да носят стягащи клинове. Те притискат стените на вените и поддържат нормалното кръвообращение в краката.
Какво друго може да помогне: повдигайте краката си нависоко всеки път, когато е възможно, не носете високи токчета и стойте права, колкото се може по-малко. Правилото за вените е: “По-добре да лежите или да ходите, отколкото да сте права или седнала”. Изстудяващ компрес за прасците или студен душ помагат за ревитализирането на изморените крака.
Киселини
Над две трети от всички бременни жени страдат от киселини по време на последните няколко месеца от бременността. Причината е повишеното вътрекоремно налягане, което води до притискане на стомаха и причинява преминаването на стомашно съдържимо към хранопровода. В някои случаи, в следствие на хормонални промени, сфинктерът между стомаха и хранопровода може да бъде отслабен. Леките случаи на киселини могат да бъдат облекчени като просто се намали приемът на сладка и пикантна храна, като се избягват газираните напитки и обилното хранене, като се пие чаша мляко преди лягане и леко се повдигне горната част на тялото по време на сън. Ако никой от тези съвети не помага, стомашната киселина може да бъде неутрализирана с антиациден препарат – този вид лечение е възможно през цялата бременност.
Главоболие
По време на бременността може да имате тежко главоболие. Бъдете внимателни с болкоуспокояващите лекарства! Първо се опитайте да се справите без лекарство, като нежно масажирате слепоочията с масло от мента или евкалипт, поставяте студени компреси, носите тъмни очила при мигрена, разхождате се на свеж въздух, или като спите и почивате повече като цяло. Всички тези мерки могат да облекчат болката. Ако все пак се налага да вземете болкоуспокояващо, имайте предвид, че ацетилсалицилова киселина, диклофенак, ибупрофен и напроксен не трябва да бъдат приемани без консултация с лекар.
Важно: по време на втория триместър на бременността, главоболията могат да бъдат предупредителен симптом, на който трябва да се обърне сериозно внимание и да се обсъди с лекар.
Запек
Бързото увеличаване на женските хормони по време на бременността е отговорно за честите оплаквания от запек. Хормоните забавят движението на червата. Резултатът е, че съдържанието на червата се транспортира по-бавно, повече вода се извлича от червата към кръвообращението и изпражненията стават твърди и сухи. Важни начини да противодействате на запека са: яжте храна, богата на фибри, като пълнозърнести продукти и мюсли, пресни плодове и зеленчуци. Пийте много течности и практикувайте редовно физически упражнения. Сокът от кисело зеле и сливите могат също да помогнат. Важно: винаги пийте много течности с продуктите, богати на фибри, тъй като в противен случай ще постигнете обратния ефект! Ако нищо не помага, Вашият лекар или фармацевт може да Ви препоръча лаксатив, който е подходящ при бременност, за кратка употреба.
Запушен нос
Много често бременните жени се оплакват от запушен нос. Причината не винаги е в студа – 20 до 30% от всички бъдещи майки страдат от ринит на бременността: подуването на носните лигавици затруднява дишането, понякога в продължение на месеци. Спрейовете с морска или солена вода са безопасни за употреба – те разводняват секрецията и поддържат лигавицата влажна. Ако те не Ви помогнат, трябва да се консултирате с гинеколога си дали е възможно да направите кратко третиране с отпушващи капки за нос.
Нарушения на съня
Нарушенията на съня са измежду най-честите оплаквания по време на бременност. Тези, които правят упражнения за релаксиране в края на деня, или имат ритуал преди лягане, като например кратка разходка или чаша билков чай и любима музика, заспиват по-лесно. Дори само добър режим на съня и напълно затъмнена стая, без силни шумове и не по-топла от 18 градуса, могат да ни осигурят добър сън. Препоръчва се вечер да се приема само лека храна. Ако коремът Ви тежи, можете да се подпрете с възглавница. Хапчета за сън трябва да се приемат само след консултация с лекар – това се отнася дори и за продукти на растителна основа.